Home
Show
Results
Teams
Extras
Stats
FAQ
Links

 

University Challenge Series Champions - Members of the winning teams

1963


Leicester


Oliver Andrew, PGCE
Madeleine Hall (now Moore), English
Geoffrey Ford, Geology
John Hewitt, History
1965


New College, Oxford


David Lewis, History
Nicholas Montagu, Classics, Ancient History & Philosophy
Graham Mitchell, Chemistry
Francis Lambert, Latin American History
1966


Oriel College, Oxford


Neil Murray, English
Jonathan Reeve, Medicine
Peter Fulford-Jones, Classics
Roger Tomlin, Classics
1967


Sussex


Peter Foges, Psychology
John Roberts, International Relations
John Wilkes, History
David Blake, Maths & Economics
1968


Keele


Paul Brownsey, History & Philosophy
Pamela Maddison (now Groves), Law & Psychology
Aubrey Lawrence, Latin & History
Andrew MacMullen, Law & Politics
1969


Sussex


Cynthia Molson
Albert Beale, Maths & Physics
1970


Churchill College, Cambridge


John Armytage
Gareth Aicken, English
Meredith Lloyd-Evans, Vet Medicine & History of Art
Malcolm Keay, English
1971


Sidney Sussex College, Cambridge


Chris Allen, History
James Drummond Young, Law
Andrew Sanders, English
John Stephens, History of Ideas
1972


University College, Oxford


Robert Davidson, Chemistry
Jeremy Stone, PPE
Derek Chambers, History
Frank Booth, Medicine
1973


Fitzwilliam College, Cambridge


Philip Bassett, Botany
David Curry, Material Sciences
David Wurtzel, Law
Michael Halls, English
1974


Trinity College, Cambridge


Christopher Vane
Frederick 'Wynn' Jolley
Simon Schaffer
Paul Hopkins
1975


Keble College, Oxford


Kevin Barnard, Philosophy & Theology
Jerzy Drahun, Chemistry
Robert Charlesworth, Law
Timothy Lemmer, Modern History
1976


University College, Oxford


Gavin Griffiths
Brian Keelan
Ian Kramer
Chris Shapcott
1977


Durham


Stephen O'Leary, Mathematics
David Schofield, Geology
Ken Brown, Botany
Brian Anderson, Anthropology
1978


Sidney Sussex College, Cambridge


John Gilmore, History
John Adams, Medicine
David Lidington, History
Nicholas Graham, English
1979


Bradford


John Watt, Computer Science
Mike Bradford, Computer Science
Don Simkin, Computer Science
Maxwell Cooter, Human Studies
1980


Merton College, Oxford


Robert Gay, Classics & Philosophy
Steven Gunn, History
Peter Truesdale, History
Jeremy Palmer, Chemistry
1981


Queen's University, Belfast


Peter Jackson, English
John McGregor, Semitics
Patrick Ferrity, Law
John Donnelly, Law
1982


St Andrews


Kevin Philpott, Medieval History
Stephen Watt, Philosophy & Linguistics
Andrew Preiss, Physics
Alan Frith, History
1983


Dundee


James Smith, Political Science & Economics
Graham Davidson, Law
Donald Kennedy, Medicine
Peter Burt, Zoology
1984


Open University


David Wintle, Literature
Marjorie Sachs, Science
Barbara Thompson, Mathematics
Tony Elbra, Mathematics & Technology
1986


Jesus College, Oxford


Simon Batten, Modern History
Katherine Jarman, Classics
Geffyn While, Modern History
Jonathan Smith, English
1987


Keble College, Oxford


Geoffrey Smith, Modern Languages
Stephen Follows, English
Steven Brindle, History
Jonathan Goodfellow, Metallurgy
1995


Trinity College, Cambridge


Sean Blanchflower, Maths
Kwasi Kwarteng, Classics
Robin Bhattacharyya, Maths
Erik Gray, English
1996


Imperial College, London


Jim Totty, Maths & Physics
Nick Bradshaw, Electrical Engineering
Mark Pallen, Biochemistry
Chris Harrison, Computer Science
1997


Magdalen College, Oxford


Colin Andress, Classics
Gwilym Thear, English
Jim Adams, Maths & Philosophy
Alison Reeves, History
1998


Magdalen College, Oxford


Paul O'Donnell, PPE
Phil Jones, Physics
Sarah Fitzpatrick, Modern History & English
Alex de Jongh, History
1999


Open University


Lance Haward, Classical Greek
David Good, Computing
John Burke, Humanities
Sue Mitchell, Literature
2000


Durham


Colin Telfer, Theology
Nick Ledger, Engineering
John Stewart, Geomorphology
Nick Allan, Geography
2001


Imperial College, London


Siegfried Hodgson, Computing
John Douglas, Civil Engineering
Gavin Estcourt, Computing
Alexander Campbell, Science Communication
2002


Somerville College, Oxford


Luke Pitcher, Classics
Dorjana Sirola, Comparative Philology
Tim Austen, Biochemistry
Vicki Wood, English
2003


Birkbeck College, London


Tony Walsh, History and Archaeology
Thor Halland, Philosophy
Tony Gillham, Applied Linguistics
Colum Gallivan, Classics
2004


Magdalen College, Oxford


Dave Cox, Maths
Matt Holdcroft, Classics
Freya McClements, Modern History
Josh Spero, Classics
2005


Corpus Christi College, Oxford


Nick Sharp, English
Stefano Mariani, History & Politics
Charles Oakley, Applied Maths
David Whitley, English
2006


Manchester


Chris Holmes, Materials Science
Gareth Aubrey, Nuclear Science
Joseph Meagher, Politics
Adrian Anslow, Mathematics
2007


Warwick


Rory Gill, English & Italian Literature
Harold Wyber, Economics
Daisy Christodoulou, English Literature
Prakash Patel, Chemistry
2008


Christ Church, Oxford


Alex Bubb, English
Charles Markland, Chemistry
Max Kaufman, History
Susanna Darby, Classics
2009


Manchester


Henry Pertinez, Pharmacology
Reuben Roy, Medicine
Matthew Yeo, History
Simon Baker, Politics and Modern History
2010


Emmanuel College, Cambridge


Andy Hastings, Medicine
Jenny Harris, French & Latin
Alex Guttenplan, Natural Sciences
Josh Scott, Medicine
2011


Magdalen College, Oxford


James McComish, History
Kyle Haddad-Fonda, Middle Eastern Studies
Matthew Chan, History
Will Cudmore, English
2012


Manchester


Luke Kelly, History
Michael McKenna, Biochemistry
Tristan Burke, English Literature
Paul Joyce, Social Studies
2013


Manchester


David Brice, Economics
Adam Barr, Physics and Astrophysics
Richard Gilbert, Linguistics
Debbie Brown, Epidemiology
2014


Trinity College, Cambridge


Matthew Ridley, Economics
Filip Drnovsek Zorko, Natural Sciences
Ralph Morley, Classics
Richard Freeland, Mathematics

In each case the members are listed as viewed left to right. Consequently the team captain is the third name listed.

Let me know if there are any errors, or if you can fill in any of the gaps.